Uuring: enamik inimesi on valmis oma registriandmeid uuendama, kuid teinud on seda vähesed
Seekordne, üle kümne aasta toimuv rahvaloendus viiakse suures osas läbi registripõhiselt, mistõttu on loendamise esimeseks sammuks olemasolevate registriandmete korrastamine. Värske uuringu andmetel on 86% protsenti eestimaalastest valmis oma registriandmeid uuendama, viimasel aastal on samas rahvastikuregistrit külastanud 14% ning ehitisregistrit 17% elanikest.
Statistikaameti rahva ja eluruumide loenduse projektijuhi Liina Osila sõnul on ka üle poole elanikest kursis, et nad on oodatud oma andmed registrites korda tegema. „Rahvaloenduse andmed kogutakse lõviosas erinevatest registritest, seega usaldusväärse ja täpse tulemuse saamiseks ootame väga, et kõik inimesed leiaksid lähikuudel paar minutit aega oma andmed üle vaadata,“ lausus Osila. „Kuigi enamus on uuringu kohaselt teadlikud ja valmis andmeid uuendama, siis reaalsuses on seda teinud vaid väike osa elanikkonnast.“
Uuringu kohaselt on 53% Eesti elanikest teadlikud soovitusest oma andmed rahvastikuregistris üle vaadata ja korrastada. Teadlikkus on kõrgem nooremas vanuserühmas ja eestikeelse elanikkonna hulgas. „Püüame olla inimestele andmete uuendamisel nõuga abiks, kuid paneme südamele, et ka need inimesed, kes internetiühenduse või digioskuste puudumisel ei saa e-registrisse, saavad seda teha kohalikus omavalitsuses,“ märkis rahvaloenduse projektijuht lisades, et samuti saavad lapsed ja lapselapsed olla abiks oma vanemate ja vanavanemate juhendamisel ja abistamisel.
Enim on uuringu kohaselt e-rahvastikuregistrit külastatud eesmärgiga muuta elukoha aadress. Teiste andmetena saab registris täiendada haridust, pereliikmete andmeid, kontakte, rahvust. Kõige lihtsam on seda teha sisenedes lehele www.rahvastikuregister.ee tuvastades ennast ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.
Pärast registriandmete uuendamise etappi algab rahva- ja eluruumide põhiloendus 28. detsembril. Siis on kõik inimesed oodatud täitma lühikest e-küsimustikku, mis hõlmab küsimusi võõrkeelte ja murrete oskuse, usu ning terviseprobleemidest tingitud piirangute kohta.
Eesti elanikkonna kvantitatiivse küsitlusuuringu korraldas 2021. aasta oktoobris statistikaameti tellimusel Kantar Emor. Uuringu sihtrühma moodustasid 15-aastased ning vanemad Eesti Vabariigi alalised elanikud, keda küsitleti veebi- ja telefoniintervjuudes.
Lisainfo:
Hanna-Liisa Ruul
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 53 411 977