Rahvaloendus jätkub: tänasest alustavad tööd rahvaloendajad

Uudis
Postitatud 1. veebruar 2022, 8.39

Möödunud aasta lõpus alguse saanud rahva ja eluruumide loendus jätkub väiksemas mahus veebruaris. Kuu jooksul võtavad küsitlejad ühendust nende inimestega, kes elavad kohustuslikku juhuvalimisse kuuluvatel aadressidel, kuid ei saanud e-ankeeti täita.

Rahvaloenduse teine etapp toimub 1.-28. veebruarini peamiselt telefoniküsitluse teel. „E-rahvaloendus on edukalt seljataga. Aitäh kõigile, kes leidsid vabatahtlikult võimaluse veebis lühikest ankeeti täita. Veebruaris võtavad küsitlejad ühendust nende inimestega, kes elavad kohustuslikku juhuvalimisse kuuluvatel aadressidel ja, kellel e-ankeet on jäänud mingil põhjusel täitmata või poolikuks,“ lausus statistikaameti rahvaloenduse projektijuht Liina Osila.

„Eesmärk on loenduse teine etapp viia läbi telefonitsi, kodukülastused on viirusepandeemia olukorras viimane valik. Vajadusel toimuvad need vaid eelneval kokkuleppel ning rangelt tervise ohutust ja reegleid järgides,“ lisas statistikaameti esindaja.

Liina Osila pani ka südamele, et võimaliku pettuse või selle kahtluse korral tuleks kohe statistikaametiga ühendust võtta. „Tuletame meelde, et rahvaloenduse küsitlejad ei küsi pangakonto infot, ühtki pin-koodi ega palu teha ülekannet. Kahtluse korral saab statistikaameti klienditoest üle kontrollida küsitleja nime ja ID-numbri,“ märkis Osila. „Kui rahvaloendaja keeldub end tuvastamast või on pettuse kahtlus, tuleks sellest kohe teada anda nii politseile kui ka statistikaametile.“

Kodukülastuse korral tuvastab rahvaloendaja ennast töötõendiga, millel on tema nimi, ID-number ning rahvaloenduse logo. Rahvaloendaja kannab ka silmatorkavaid, loenduse logo ja värvidega salli ning kindaid. Võimalik kodukülastuste aeg jääb veebruari teise poolde.

Rahvaloenduse e-ankeediga loendati 22. jaanuari seisuga pea 600 000 inimest. Veebruaris alanud teises etapis on eesmärk saada valikuuringu vastused veel võimalikult paljudelt kohustuslikku juhuvalimisse kuuluvatelt inimestelt. Kuigi juhuvalimisse kuuluvatel aadressidel elab vaid üle 61 000 inimese üle Eesti, lähevad arvesse kõik täidetud e-ankeedid, mida omakorda täiendavad 32 erinevast registrist saadavad andmed. Seega saavad loendatud kõik Eestimaa elanikud.

Rahvaloenduse tulemusi hakatakse järk-järgult avaldama alates juunist 2022 kuni aasta lõpuni. Küsimuste korral saab statistikaameti klienditoega ühendust telefonil 625 9300.

 

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181