Rahva ja eluruumide loenduse alguseni on jäänud

Täna algab rahvaloenduse testküsitlus

Uudis
Postitatud 30. detsember 2020 9:00

Statistikaamet alustab tänasest rahva ja eluruumide loenduse testküsitlusega, millega kontrollitakse valmisolekut suureks loenduseks. Kuu aega kestvasse rahvaloenduse peaproovi kaasatakse üle Eesti umbes 2000 inimest.

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi sõnul saavad testküsitluses osalemise kutse kaheksas maakonnas elavad inimesed. „Testküsitluseks oleme valinud üle Eesti võimalikult erinevad piirkonnad ja elamutüübid. Valimis on kortermaju, ridaelamuid, eramuid, aga ka suvilaid ja üks hooldekodu,“ ütles Mägi. Testküsitlus on oluline eeldus 2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse õnnestumiseks. „Peamine eesmärk on kontrollida, kuidas töötavad erinevad küsitlusmeetodid ja isikute teavitamine, kuidas inimesed ankeedist aru saavad ning kuidas toimib tehnoloogia,“ lisas ta. 

2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse testküsitlusse kaasatud omavalitsused

Maakond

Omavalitsusüksus Hoonete arv testküsitluses Eluruumide arv testküsitluses
Harjumaa Anija vald 53 hoonet 53
Harjumaa Jõelähtme vald 54 hoonet 54
Harjumaa Tallinn 10 hoonet 351
Harjumaa Viimsi vald 42 hoonet 96
Ida-Virumaa Narva 11 hoonet 70
Jõgevamaa Põltsamaa vald 47 hoonet 47
Lääne-Virumaa Väike-Maarja vald 1 hoone 3
Raplamaa Rapla vald 55 hoonet 151
Tartumaa Elva 3 hoonet 69
Tartumaa Tartu 9 hoonet 22
Viljandimaa Mulgi vald 36 hoonet 36
Võrumaa Võru 19 hoonet 48

Testküsitlus toimub kahes osas: e-loendus (30. detsember 2020–15. jaanuar 2021) ja küsitlusloendus (20.–31. jaanuar 2021), kus küsitlejad helistavad neile, kes e-loendusel ei osalenud või täitsid ankeedi puudulikult. Testküsitlusele saavad statistikaameti elektroonilises keskkonnas eSTAT (estat.stat.ee) alates 30. detsembrist kell 00.00 vastata kõik teavituse saanud inimesed.

Nii testküsitlusel kui ka pärisloendusel küsitakse inimestelt võõrkeelte ja murrete oskuse, usu ning terviseprobleemidest tingitud piirangute kohta. Samuti võrreldakse inimeste tegeliku ja registreeritud elukoha erinevust, mistõttu kogutakse infot ka inimeste praeguse elukoha kohta. Igal täisealisel tuleb vastata enda eest ise, alaealiste leibkonnaliikmete kohta saavad vastused anda samal aadressil elavad vanemad.

Kõik rahva ja eluruumide loenduse testküsitluse käigus kogutud andmed on kaitstud statistilise konfidentsiaalsuse põhimõtete järgimise ja isikuandmete kaitse nõuete rakendamisega. 

Registripõhise loenduse osa hindamiseks korraldas statistikaamet kaks prooviloendust, neist esimene toimus 2016. ja teine 2019. aastal. Mõlemad prooviloendused andsid kinnitust, et kõik registritest saadavad andmed vastavad rahvusvahelistele kvaliteedinõuetele.

 

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock