Rahva ja eluruumide loenduse alguseni on jäänud

Rahvaloendusel kogutakse andmeid uue rakendusega

Uudis
Postitatud 30. november 2020 9:22

Statistikaamet alustas koostöös tarkvaraettevõttega Helmes kaasaegse andmete kogumise infosüsteemi loomist. Tööde esimeses etapis arendatakse rakendust, mida inimesed saavad kasutada veebis küsitlustele vastamiseks.

Statistikaameti äritehnoloogia osakonna tootejuhi Ilona Ehtla sõnul muudab loodav rakendus andmete esitamise inimestele senisest oluliselt lihtsamaks ja mugavamaks. Samuti muutub statistikaameti töö kiiremaks ja paraneb andmete kvaliteet. „Uue rakenduse kaudu hakkavad meile andmeid esitama nii eraisikud kui ka majandusüksused. Tegelikult puudutab see otseselt kõiki Eesti kodanikke, sest uut rakendust kasutatakse inimestelt andmete kogumiseks ka 2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse korraldamisel,“ ütles Ehtla.

Helmese tiimijuhi Ian Nelise sõnul on nende jaoks tegemist väga põneva projektiga nii ärilises kui ka tehnilises mõttes. „Statistikaametil on olemas tulevikuvisioon ning kõrged ootused teenustele ja kliendirahulolule. Helmes jagab samu väärtusi ja usun, et koos jõuame antud projekti käigus väga heade lahendusteni. See tähendab omakorda, et kokkuvõttes muudetakse sadade tuhandete andmeesitajate elu lihtsamaks ja mugavamaks,“ kinnitas Nelis.

Arendustööde esimese etapi eesmärk on kevadeks valmis saada veebis küsitlustele vastamise lahendus ning selle toimimist seejärel ka rahvaloenduse korraldamiseks testida. Arendustööde tulemusel saab küsitlusmeetodeid varasemast lihtsamini kombineerida ja vahetada. Selliselt peaks suurenema õigeaegselt laekunud andmete osakaal ja vähenema nende avaldamiseks tehtavatele töödele kuluv aeg. Oluline on saavutada ka andmete reaalajas liikumise võimekus erinevate süsteemide ja kogumisrakenduse vahel.

Foto: Shutterstock